• Erasmus + Projekt 2023-1-PL0-KA122-SCH-000117634

             

            „ Europejskie standardy kluczem do rozwoju naszej szkoły” 01.08.2023r.-31.01.2025r.

            Nasza szkoła już po raz drugi przystąpiła do realizacji projektu w ramach programu Erasmus+, mobilność kadry w Akcji KA1. W projekcie „ Europejskie standardy kluczem do rozwoju naszej szkoły” , w którym bierze udział 19 nauczycieli wraz z kadrą zarządzającą przewidziane są szkolenia i kursy zagraniczne.

            Szkolenia wybrane przez językowców: metodyczne oraz związane z wykorzystywaniem narzędzi TIK podczas pracy z uczniem pozwolą na wdrożenie nowoczesnych metod nauczania na zajęciach języków obcych.

            Szkolenia dotyczące zarządzania i komunikacji umożliwią realizację spotkań pracowników szkoły, podczas których podejmowane będą zagadnienia związane z zarządzaniem konfliktami, radzeniem sobie ze stresem czy podnoszeniem motywacji.

            Szkolenia językowe nauczycieli przedmiotów ogólnych wraz z podejmowaną przez nich nauką własną umożliwią realizację kolejnego celu projektu.

            Nawiązane podczas mobilności kontakty, a także wynikające z obytych kursów wzmocnienie kompetencji językowych i cyfrowych pozwolą na realizację projektów międzynarodowych z udziałem ucznióworaz przyczynią się do możliwości zwiększenia odsetka nauczycieli wykorzystujących platformę eTwinning  – również do wymianydoświadczeń i dobrych praktyk czy dalszego szkolenia.

             

            Główne działania będą obejmować mobilności i udział w intensywnych szkoleniach:

             

            SZKOLENIA KULTUROZNAWCZO-JĘZYKOWE Z ELEMENTAMI METODYKI

            Uczestnicy mają możliwość bliższego zapoznania z literaturą, sztuką, architekturą, muzyką czy też tradycjami danego kraju, jednocześnie szlifując umiejętności językowe i metodyczne (np. CLIL, CLT). Część dotycząca kultury i sztuki niejednokrotnie prowadzona jest w formie warsztatów czy też wizyt w omawianych podczas zajęć miejscach.

            SZKOLENIA JĘZYKOWE

            Wybrane kursy językowe prowadzone są na wszystkich poziomach zaawansowania w małych, międzynarodowych grupach. Ich celem jest doskonalenie umiejętności efektywnej komunikacji w języku obcym poprzez równomierne rozwijanie wszystkich najważniejszych zdolności: mówienia, rozumienia ze słuchu, pisania i czytania. W trakcie kursu szczególny nacisk jest kładziony na doskonalenie płynności wypowiedzi i rozumienia języka mówionego.

            SZKOLENIA Z WYKORZYSTANIA NARZĘDZI TIK W NAUCZANIU

            Kursy mają na celu przekazanie praktycznej wiedzy na temat tego, jak wykorzystywać narzędzia nowoczesnej technologii cyfrowej ICT do uatrakcyjnienia procesu nauczania i lepszego motywowania uczniów. W programie szkoleń prezentowane są atrakcyjne metody bazujące na ICT, jak również omawiane są konkretne narzędzia (podcasty, webcasty, blogi, materiały wideo i audio) oraz aplikacje i programy, np. do tworzenia map myśli, awatarów, animacji.

            SZKOLENIA METODYCZNE

            Pozwalają poznać nowoczesne metody i narzędzia motywujące i aktywizujące uczniów, zachęcające ich do nauki języków obcych i podnoszące atrakcyjność prowadzonych zajęć (projekt, drama, metoda zadaniowa, storytelling, odgrywanie ról, krzyżówki i quizy). Ich program nakierowany jest również na podnoszenie kompetencji cyfrowych i prezentację konkretnych narzędzi i platform internetowych, które można wykorzystać podczas pracy z uczniem.

            SZKOLENIE Z ZARZĄDZANIA I KOMUNIKACJI

            Przeznaczone są dla dyrektorów szkół i pracowników administracji, którzy potrzebują udoskonalić umiejętności językowe, ale również poszerzyć kompetencje związane z zarządzaniem i zagadnieniami biznesowymi. Podczas kursów kładzie się nacisk na następujące zagadnienia: konflikty i ich rozwiazywanie, komunikacja interpersonalna, radzenie sobie ze stresem, prezentacje, negocjacje, dyskusje, korespondencja biznesowa, spotkania formalne i nieformalne. Kursy umożliwiają też doskonalenie umiejętności językowych.

             

            Przed wyjazdami nauczyciele przygotują się do mobilności poprzez zaplanowane w projekcie przygotowanie metodyczne, kulturowe i językowe, które odbędzie się w ramach szkoleń prowadzonych przez nauczycieli j. obcych, jak też aplikacje (Duolingo, Memrise). Kursy zakładają program pozalekcyjny, dzięki któremu uczestnicy będą mogli poznać kulturę, tradycje odwiedzanego kraju. Każdy uczestnik mobilności będzie zobowiązany do nawiązania kontaktów pod kątem realizacji projektów eTwinning.

             

            Uczestnicy mobilności podniosą swoje umiejętności językowe z j. angielskiego, hiszpańskiego i włoskiego i przełamią barierę językową, nauczyciele językowi odświeżą znajomość języka na poziomie C1/C2, poznają aktualne słownictwo, poprawią akcent.

            Uczestnicy kursów metodycznych i kulturoznawczych z elementami metodyki poznają nowe metody pracy z uczniem, w tym techniki z wykorzystaniem TIK.

            Pozostali nauczyciele wzbogacą kompetencje metodyczne poprzez obserwację zajęć oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk z pozostałymi uczestnikami kursów.

            Uczestnicy szkoleń z zarządzania nauczą się efektywnego rozwiązywania konfliktów, tworzenia miejsca pracy sprzyjającego efektywnej współpracy i dobrej komunikacji.

            Wszyscy nauczyciele podniosą wiedzę o kulturze krajów mobilności.

            Nauczyciele wzmocnią swoje kompetencje interpersonalne.

            Uczestnicy mobilności nauczą się, w jaki sposób można pozyskiwać informacje o dobrych praktykach i w jaki sposób można je przenieść na grunt szkoły.

             

            Kursy odbędą się głównie podczas wakacji lub ferii szkolnych, po ich zakończeniu, każdy z uczestników zobowiązany jest przeprowadzenia ewaluacji oraz podzielenia się zdobytą wiedzą i doświadczeniami wśród grona pedagogicznego, uczniów oraz kolegów z innych szkół. 

            Każdy wyjazd, spotkanie z innymi nauczycielami pozwala na nowe obserwacje, wzbudza refleksje, stwarza okazje na tworzenie nowych projektów, warunki do rozwoju szkoły z zastosowaniem standardów europejskich. W efekcie korzystają na tym nasi uczniowie, którzy z wielką ochotą biorą udział w każdym międzynarodowym przedsięwzięciu.

            Przy jego realizacji współpracujemy z organem prowadzącym oraz wydziałem finansowym, który służy pomocą księgową. 

            Pierwsze umowy zostały już podpisane, nauczyciele organizują wyjazdy i pobyty, niedługo będziemy mogli podzielić się pierwszymi doświadczeniami uczestników projektu.

            Zaczynamy mobilności nauczycieli w lutym.

            Dofinansowanie projektu wynosi 52.964 euro i jest całkowicie pokryte ze środków Unii Europejskiej.

            Koordynator projektu: Bożena Mischker (bozena.mischker@gmail.com)

             

      • Kontakty

        • I Liceum Ogólnokształcące im. Floriana Ceynowy w Świeciu
        • poczta.1lo-swiecie@home.pl,
        • (+48) 523312264
        • ul. Gimnazjalna 3 86-100 Świecie Poland
      • Logowanie